úterý 9. září 2008

Dva dny volna - výlet lodí a vyspávání

Tak jsem nakonec ty dva a půl dne volna dostala. Po čtrnácti dnech nepřetržitého šéfování v kuchyni jsem si konečně mohla vydechnout a uskutečnit další cestu za poznáním (po "prázdninové" pauze, kdy se v tom horku cestovat nedalo (nebo dalo, ale nechtělo se)).
Tentokrát mě čekalo poznávání přírodních krás ostrova. Vypravila jsem se na sever ostrova nafotit skalní masiv, který se tu často objevuje na pohledech - Torrent de pareis.
Tak jsem se v pátek brzy ráno vypravila na první autobus do Palmy, kde jsem hodinku bloumala po městě (a pořídila si průvodce po Barceloně, kterou navštívím během svého návratu do Česka) a pak jsem sedla na další autobus do mě již známého přístavu Puerto de Sollér, odkud vyplouvala loď k mému cíly. Za 20 € jsem si koupila zpáteční palubní lístek (bohužel na určitý čas návratu) a o čtvrt na dvě jsem vyrazila na třičtvrtě hodinovou plavbu kolem severního pobřeží Mallorky, behem níž jsem fotila jako o závod. Kolem třetí hodiny naše loď přistála v Sa Calobře - malém "letovisku" s neskutečně čistou vodou (až na ty velké žluté medúzy, které se pohybovaly poblíž oblázkové plážičky), odkud jsem se společně s houfem dalších turistů vypravila po chodníčku ke skalnímu útvaru Torrent de pareis. Během zhruba desetiminutové cesty jsem prošla dvěma do skály uměle vytesanými jeskyněmi (s ne zrovna dostatečným osvětlením) a nakonec jsem se vynořila na dně údolí obklopeného skalami rozevírajícími se u vody jako brána (odtud název "torrent", de pareis pravděpodobně znamená "do ráje"). Během dešťů se údolíčko zaplní vodou, která pak během vysychání zůstane v meandrech. Škoda, že jsem neměla více času na odpočinek. Nafotila jsem, co se dalo a "hurá" chytit zpáteční loď, na které jsem tentokrát nebyla sama z Česka. Cestovala také skupinka Čechů s Exim tours.
V Puerto de Sollér jsem nasedla na bus do Palmy, kde jsem vzhledem k značné únavě (stále ještě bylo docela horko na cestování) upustila od plánu zabýt dvě hodiny do odjezdu posledního autobusu do Cala Ratjady šopováním a nasedla jsem na autobus předposlední, který mi jel za deset minut.
Večer jsem stihla ještě bohatou nadílku fotek upravit a pak mě skolila únava. Další plán, že půjdu pařit, byl odložen na další večer.
V sobotu jsem pak vyrazila omrknout trh a obchody v Cala Ratjadě, v pozdním odpoledni jsem se na dvě hodinky vyvalila na pláži a večer jsem si konečně zašla na dobrou večeři a pak hurá do Sinaje a do Keopsu s vědomím, že ráno nemusím vstávat do práce, protože mám volno až do šesti odpoledne.
Další volný den mě čeká již ve středu. A ten využiji výletem do Palmy za letními slevami.

Žádné komentáře: