
Přikládám fotku našeho týmu z Café del Sol (

aneb deníček "samocestovatelky" - Mallorská odysea 2008
Po deváté jsem vyrazila do Port de Pollenca, kde jsem přímo nasedla na pravidelnou linku do 5 km vzdáleného městečka Pollenca. Pollenca je jedním z nejoblíbenějších míst. Všichni návštěvníci míří především ke kapličce Calvario, která stojí na nejvyšším místě městečka. Ke Calvariu vede 365 schodů, které v takovém parnu, jaké minulý čtvrtek panovalo, nebylo lehké zdolat. Ovšem pohled na okolní krajinu byl úchvatný. Na protější straně se nad městečko zdvihá další kopec, na kterém stojí klášter.
Původně jsem měla v plánu vyšplhat i tam, ale poté, co se mi po sesrupu těch schodů do centra začaly podlamovat únavou nohy, jsem od této myšlenky upustila a vydala se najít zachovalý římský most. Ten jsem také našla, udělala nějaké ty fotky a vydala se na zpáteční autobus do Port de Pollenca. Celou čtvrthodinku v autobuse jsem pak prospala.
Port de Pollenca je klasickým letoviskem pro turisty. Moderní domy, přístaviště, spousta obchodů se suvenýry... Obešla jsem přístaviště a pár krámků a jelikož bylo před třetí hodinou, řekla jsem si, že bych se mohla zejet podívat do Alcúdie.
Nasedla jsem na další příměstskou linku a za dvacet minut jsem vystoupila u hradeb historické Alcúdie. Zachovalé hradby ohraničují téměř celé historické centrum. Severní část hradeb nabízí nádherný pohled na záliv s pohořím Formentor. Samotné historické městečko ukrývá spoustu zajímavých uliček.
V Alcúdii jsem strávila zhruba hodinku a půl a vydala se na poslední štaci - do Port d Alcúdia, odkud mi měl za půl hodinky jet autobus zpět domů.
Vzhledem k tomu, že mě ale toto přístavní letovisko zaujalo, nechala jsem si autobus ujet (ještě mi jel poslední za další dvě hodiny) a vydala se obejít širokou pláž. Pláže tu mají bělostný písek a voda se velmi pozvolna svažuje. Je to ideální místo pro rodiny s malými dětmi. Neodolala jsem a namočila jsem nohy do vody. Bylo jako kafe.. Dvě hodinky jsem bloumala letoviskem sem a tam, fotila a hledala nějaký nejméně kýčovitý pohled (ten jsem nenašla a tak se musím spokojit jen se svými fotkami).
Před odjezdem autobusu jsem si koupila něco na jídlo. Do Cala Ratjady jsem dorazila okolo půl deváté přismahlá (slunce fakt pralo) a se spoustou fotek. Večer jsem pak zašla s Janou na skvělou večeři.
Dnes je můj poslední volný den (alespoň podle Fernanda, protože od příštího týdne prý bude práce nad hlavu - to chci vidět), který jsem chtěla původně strávit povalováním na Cala Mesquidě, ale od úterka mě trápí průjem, tak dřepím doma, liju do sebe vodu a jím hnusnou rýži. Snad to pomůže.
Počasí se naštěstí umoudřilo (den předtím tu zase lilo jako z konve a jedna bouřka stíhala druhou) a vyšlo mi vstříc nádherným slunečným dnem.
Klasicky jsem brzy ráno vyrazila na kole k pláži Son Moll, kde jsem kolo odstavila a nasedla na první autobus do Palmy. Po dvou hodinkách spánku jsem v Palmě vysedla a zamířila na nedaleké vlakové nádražíčko, které tam slouží pouze pro historický vlak „Červený blesk“, který se na začátku 20. století stal důležitým transportním prostředkem mezi Palmou a Sollérem, který je ukrytý na severu ostrova v horách. Vzhledem k divným časům zpátečního odjezdu jsem si koupila jen jednosměrnou jízdenku s tím, že zpět pojedu busem, což byla vzhledem k ne zrovna lidové ceně 10 € za jízdu správná volba. No ale pro jednou (a pro získání materiálu na článek) jsem tu desítku za jízdu vydala. Krátce po plánovaném odjezdu se vláček se skřípěním rozjel. Dřevěné je na něm totiž téměř vše (kromě kol, motoru a kolejnic:-)). Občas jsem měla pocit, že se celá souprava rozpadne. Jízda ale stála za to. Projeli jsme krajinou rovinatou plnou sadů a vjeli do hor. Zde nás čekal průjezd několika tunely, krátká zastávka na vyhlídce, kterou všichni náruživí turisté (i já) využili k fotografování, přejeli jsme po aquaduktu a po hodině drkotání neuvěřitelnou rychlostí
Díky úrodnosti údolí, ve kterém tohle městečko stojí obklopené vrcholy pohoří Sierra Tramuntana, které jsou téměř stále ukryty v mracích, nazvali jej kdysi Arabové Sulliar (údolí zlata). Sollér se proslavil produkcí citrusů. Pomerančovníky a citrónovníky tu jsou v každé zahradě. A moře je odtud pouhých
Nejmalebnější je v Solléru náměstí Placa Sa Constitució s pozdně barokní radnicí a farním kostelem Sant Bartomeu v gotickém stylu, který byl z bílého kamene postaven na místě bývalé mešity (Mallorca totiž byla až do poloviny 13. století pod nadvládou Arabů). Mezi oběma budovami projíždí v pravidelných intervalech tramvaj naložená turisty mířícími do Port de Sollér.
Náměstí bylo vybudováno ve francouzském stylu – tříposchoďové kamenné domy s dřevěnými okenicemi zastíněné platany, které zajišťují příjemný stín tento pocit opravdu navozují. Po obvodu náměstí je množství kaváren a restaurací. Do jedné jsem později také usedla a během jídla se kochala pohledem.
Ovšem ať nepředbíhám. Poté, co jsem vylezla z vlaku, nasedla jsem na první tramvaj, která vyjížděla od nádraží, zaplatila nekřesťanské peníze za Zde jsem strávila zhruba hodinku (je to opravdu malý přístav, který slouží turistům) a pak se vypravila zpět do Solléru. Tentokrát ale po svých, protože čtyři eura jsou čtyři eura a pět kilometrů není zas tak moc. V Solléru jsem si zjistila odjezd autobusů do Palmy (deset euro za hodinovou cestu vs. dvě padesát za dvacet minut je docela rozdíl a jedna jízda vlakem na získání materiálu na článek stačí), udělala pár fotek náměstí a konečně nechala odpočinout nohy během na naše poměry pozdního oběda v příjemné restauraci. Objednala jsem si špenátové krokety s pečenými bramborami a salátem (jaká to příjemná změna po stále tom samém jídle u nás v restauraci). Ve tři čtvrtě na čtyři jsem vyrazila busem zpět do Palmy, kde jsem až do sedmi prolézala obchody.
Další povedený výlet mám za sebou.
Ale jedno Ti, milý deníčku, povím, pěkně jsem se zapotila během té hodinky.
Od středy máme v kuchyni novou posilu – Argentinku Natalii, což pro mě znamená nejen konec umývání nádobí v mezičase přípravy jídel, ale také jistý volný denJ. Navíc to taky vypadá, že se brzy přesunu za bar a do terénu, protože Ilka (šéfka) potřebuje někoho k sobě na ráno. Nikolaus, její přítel, který má být ráno za barem (pracuje ale jen jako výpomoc a ne jako zaměstnanec), dost často není schopen pracovat. A to hlavně po pátečních (a nejen pátečních) pařbách. Ilka je pak sama na obsluhu a bar. Navíc nám chybí již mnohokrát zmiňovaný David, který měl od května dělat na place a v kuchyni jen vypomáhat při našich volných dnech. Takže brzy asi řeknu kuchyni „adios“ a objevím se tam jen, když bude mít Natalia, nebo Fernando volno (pokud se zase něco nepodělá). Ne, že by mi nebylo v kuchyni dobře, ale Fernando mi občas leze na nervy -jednou se to dělá tak, ondy je to jinak, já si dělám ráda věci po svém a on je taky dost tvrdohlavý. Občas mi leze na nervy s tím svým „joder“ a „mierda“(nechci tu psát sprostá slova, tak si význam najděte ve slovníku) – vše je pro něj problém. Hlavně přání zákazníků občas nemůže rozdýchat. Zajímavé ale bude, až půjdu oficiálně za bar, protože mě v kuchyni potřebuje. Ne, že bych se chtěla nějak vychvalovat, ale při jeho způsobu práce (klasické španělské „mañana“ – půl dne se vykecává po telefonu, nebo s dodavateli zeleniny a masa), by ranní příprava nebyla hotová ani večer.
Včera měl Fernando volno a já jsem se stala šéfkou kuchyně – konečně jsem měla svůj klid, nikdo mi do toho, co dělám, nekecal. Kuchyně byla moje. Já jsem si během hodiny připravila vše, co chybělo a Natalia umývala nádobí. A protože se nacházíme v kuchyni zhruba o 3m² a ona není zrovna v tom, co dělá nejrychlejší (má zvláštní nelogický systém) tak občas i překážela (a to jsem tam samy dvě). Navíc je docela problém se s ní domluvit, protože mluví jen svou argentinskou španělštinou a té já nerozumím. No doufejme, že Fernando Natalii brzy zaučí a já se přesunu za bar, což znamená větší podíl na spropitném a zlepšení stavu mých rukou (nehty věčně dolámané a kůže vysušená). Každopádně jsem ale včera slavila úspěch.